top of page

2023-2024 Class Schedule

September 5th - June 15th

Download our pdf

Wednesday 3:15-4:00 (Hayley Maddox)

Saturday 10:45-11:30 (Kirsten Haug)

Tuesday 4:00-4:45 (Shannon Adams)

Saturday 10:00-10:45 (Emmy Fansler)

Pre Ballet/Tap

Saturday 9:00-10:00 (Emmy Fansler)

Saturday 11:30-12:30 (Emily Jacobson)

Creative Ballet II

Tuesday 4:45-5:30 (Shannon Adams)

Wednesday 2:30-3:15 (Emmy Fansler)

Hip Hop Mini

Wednesday 3:15-4:00 (Emmy Fansler)

Saturday 10:00-10:45 (Kirsten Haug)

Acro Mini

Saturday 9:15-10:00 (Kirsten Haug)

Jazz Mini

Monday 4:15-5:00 (Holly Logan-Livingston)

Level I
Ages 7-8

Wednesday 3:00-4:00 (Scarlet Riden)

Thursday 6:00-7:00 (Danielle Wilkins)

Saturday 9:00-10:00 (Emily Jacobson)

Jazz I

Wednesday 4:00-5:00 (Shannon Adams)

Hip Hop I

Wednesday 5:00-6:00 (Emmy Fansler)

Friday 5:30-6:30 (Kirsten Haug)

Tuesday 6:00-7:00 (Hayley Maddox)

Contemporary I

Tuesday 4:30-5:30 (Hanna Orban)

Level II

Placement required

Ballet II

Wednesday 4:00-5:00 (Scarlet Riden)

Friday 4:30-5:30 (Hailey Watters)

Saturday 10:00-11:00 (Emily Jacobson)

Contemporary II

Thursday 7:00-8:00 (Thomas Phelan)

Friday 5:30-6:30 (Anna Waltz)

Jazz II

Wednesday 5:00-6:00 (Shannon Adams)

Hip Hop II

Saturday 11:30-12:30 (Emmy Fansler)

Level II/III

Placement required

Ballet II/III

Tuesday 7:00-8:15 (Hailey Watters)

Thursday 4:45-6:00 (Danielle Wilkins)*

Contemporary II/III**

Monday 6:00-7:00 (Holly Logan Livingston)

Jazz II/III**

Monday 4:30-5:30 (Shannon Adams)

Hip Hop II/III

Wednesday 4:00-5:00 (Emmy Fansler)

*No performances

** No Winterfest performances

Level III

Placement required

Ballet III

Tuesday 4:30-6:00 (Danielle Wilkins)

Saturday 11:00-12:30 (Hayley Maddox)*

Jazz III

Tuesday 7:00-8:00 (Hanna Orban) **

Hip Hop III

Hip Hop III (Derek Rajah)

Pre Pointe/Pointe

Tuesday 6:00-6:30 (Danielle Wilkins)

Saturday 12:30-1:00 (Hayley Maddox)

Contemporary III

Monday 7:00-8:00 (Holly Logan Livingston) **

*No performances

** No Winterfest performances

Level III/IV

Placement required

Ballet III/IV

Monday 6:00-7:30 (Danielle Wilkins)

Friday 4:30-6:00 (Hayley Maddox)

Contemporary III/IV

Monday 4:30-5:30(Emmy Fansler)**

Jazz III/IV

Tuesday 8:00-9:00 (Hanna Orban)**

Pointe III/IV

Monday 7:30-8:00 (Danielle Wilkins)

Friday 6:00-6:30 (Hayley Maddox) 

Hip hop III/IV

Wednesday 6:00-7:00 (Emmy Fansler)

*No performances

** No Winterfest performances

Level IV

Placement required

Ballet IV

Thursday 4:00-5:30 (Hayley Maddox)

Friday 4:30-6:00 (El Webb)*

Contemporary IV

Friday 6;30-7:30 (Anna Waltz)**

Jazz IV

Monday 5:00-6:00 (Holly Logan Livingston)**

Pointe IV

Thursday 5:30-6:00 (Hayley Maddox)

Friday 6:00-6:30 (El Webb)

Hip hop IV

Thursday 6:00-7:00 (Derek Rajah)

*No performances

** No Winterfest performances

Level IV/V

Placement required

Ballet IV/V

Monday 4:00-5:30 (Danielle Wilkins)**

Wednesday 5:00-6:30 (Kevin Kaiser)

Saturday 10:00-11:30 (Chessa Chalmers)

Contemporary IV/V

Thursday 6:00-7:00 (Thomas Phelan)**

Pointe IV/V

Monday 5:30-600 (Danielle Wilkins)*

Wednesday 6:30-7:00 (Kevin Kaiser)

Saturday 11:30-12:00 (Chessa Chalmers)*

Hip hop IV/V

Wednesday 7:00-8:00 (Emmy Fansler)

*No performances

** No Winterfest performances

Level V

Placement required

Ballet V

Tuesday 4:00-5:30 (Kevin Kaiser)*

Wednesday 5:00-6:30 (Danielle Wilkins)

Thursday 4:00-5:30 (Thomas Phelan)*

Jazz V

Monday 6:45-7:45 (Shannon Adams)*

Pointe V

Wednesday 6:00-7:30 (Danielle Wilkins)

Thursday 5:30-6:00 (Thomas Phelan)

Contemporary V

VA Monday 7:45-8:45 (Shannon Adams)**

VB Tuesday 6:00- 7:00 (Shannon Adams)**

VA: First year V's

*No performances

** No Winterfest performances

Acro for dance

Acro I

Thursday 6:00-7:00 (Kirsten Haug)**

Acro III

Thursday 7:00-8:00 (Kirsten Haug)**

Open Tumbling- Open to Acro II and higher

Thursday 8:00-9:00 (Kirsten Haug)**

Acro II

Friday 6:30-7:30 (Kirsten Haug)**

Acro IV

Saturday 12:00-1:00 (Kirsten Haug)**

** No Winterfest performances

BOMA- Best of My Abilities

BOMA

Monday 6:15-7:00 (Emmy Fansler)

Teen ages 11+

Recommended for recreational dancers or beginners

Teen Contemporary

Monday 7:00-8:00 (Emmy Fansler)

bottom of page